Jakie są różnice pomiędzy mieszkaniem, a szeregówką

Jakie są różnice pomiędzy mieszkaniem, a szeregówką?

Mieszkanie w bloku czy szeregówce? Które rozwiązanie będzie lepsze? Wiele zależy od tego, jakie są nasze marzenia. Wbrew pozorom oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Zobacz, czym różni się od siebie blok od osiedla szeregowego i wybierz to, co dla ciebie najlepsze!

Rynek nieruchomości ma bardzo wiele do zaoferowania – to nie tylko mieszkania i domki jednorodzinne, ale również bliźniaki czy szeregówki. Każde z rozwiązań rządzi się swoimi prawami i nie każde z nich jest odpowiednie dla każdego. Przygotowaliśmy dla was krótkie porównania, dzięki czemu wybór wymarzonego domu nie będzie już problemem!

Mieszkanie – plusy i minusy

Szukając odpowiedniej nieruchomości w pierwszej kolejności zapoznajemy się z ofertą mieszkań. Nie ma w tym nic dziwnego, szczególnie że to najpopularniejsza opcja w miastach. Zaletą mieszkań zdecydowanie jest ich zróżnicowany metraż – możemy postawić na małą kawalerkę, albo na większy apartament, w którym spokojnie urządzimy się równie wygodnie, jak i w domu jednorodzinnym.

Mieszkania są również zlokalizowane w różnych lokalizacjach, a zatem jeśli zależy nam na nieruchomości w centrum, zdecydowanie powinniśmy postawić na klasyczne mieszkanie. Dla jednych wadą, a dla drugich zaletą jest też bliskość sąsiadów – w blokach jesteśmy nimi otoczeni z każdej strony, zatem jeśli lubimy towarzystwo, blok zdecydowanie jest znacznie lepsza opcją.

A co z wadami? To przede wszystkim miesięczne opłaty, czyli tak zwane czynsze. Musimy je opłacać bez względu na to, czy blok jest nowy czy wiekowy – fundusz remontowy pokrywa wszystkie wydatki, do jakich zalicza się wymiana czy naprawa kanalizacji, ogrzewania i tak dalej.

Mieszkając w bloku musimy liczyć się również z innymi sąsiadami – dotyczy to tak dekoracji na balkonie, jak i pewnego miru osiedlowego, który ustalony jest w regulaminie wspólnoty.

Szeregówka – wolność Tomku w swoim domku

Szeregówki to ten rodzaj nieruchomości, który łączy w sobie zalety mieszkania w bloku z zaletami domu jednorodzinnego. Obecność sąsiadów jest ograniczona – nie mamy ich pod sobą i nad sobą, nie musimy też obawiać się, że nasza dekoracja na balkonie nie przypadnie do gustu innym. W szeregówkach mamy też do dyspozycji ogród – choć nie jest on przesadnie wielki, możemy w nim zaaranżować niebanalną przestrzeń dla siebie i cieszyć się uspokajającą naturalną zielenią.

W szeregówkach nie opłacamy też co miesiąc czynszu, jednakże musimy liczyć się z tym, że naprawy wykonujemy na własny koszt. To rozwiązanie również ma swoje plusy i minusy, bowiem choć w pierwszych latach poważne awarie raczej się nie zdarzają, koszt nagłej naprawy może być stosunkowo wysoki, dlatego też dobrze się stosunkowo wcześniej zabezpieczyć.

Co wybrać – mieszkanie czy szeregówkę?

Oba rozwiązania – zarówno mieszkanie, jak i szeregówki – skierowane są do innego rodzaju klientów. Mieszkania to opcja bardziej wszechstronna i zdecydowanie pozwala nam na większy wybór lokalizacji. Szeregówki, choć położone są często na obrzeżach miasta, zlokalizowane są w okolicach świetnych węzłów komunikacyjnych, dzięki czemu dojazd do pracy czy szkoły nie jest wielkim problemem.

Szeregówki zapewniają też większą prywatność oraz ciszę, co sprzyja nie tylko relaksowi, ale przede wszystkim zdrowiu psychicznemu. Nierzadko w okolicach znajdują się lasy czy parki, które są doskonałą bazą wypadową na spacer z psem.

Co zatem wybrać? Mieszanie czy szeregówkę? Przed podjęciem tej decyzji warto zastanowić się, co jest naszym największym marzeniem oraz jakie są nasze oczekiwania. Zarówno mieszkanie, jak i szeregówka mają szereg zalet, które dla innych będą wadą.