Jak przygotować się do pierwszego zakupu nieruchomości

Jak przygotować się do pierwszego zakupu nieruchomości?

Zakup pierwszej, wymarzonej nieruchomości to ważne wydarzenie! Zyskujemy nie tylko własne mieszkanie, ale po części także upragnioną wolność, którą możemy zaaranżować zgodnie z marzeniami. Aby jednak zakup spełniał nasze oczekiwania, warto się do tej wielkiej inwestycji przygotować.

Większość z nas marzy o zakupie własnego mieszkania czy domu. Te pragnienia są całkowicie uzasadnione, bowiem własne lokum daje nam poczucie bezpieczeństwa, możemy urządzić się w nim tak jak chcemy, a tym samym poczuć pełną wolność. Zakup nieruchomości jest dużą inwestycją, która jest obarczona ryzykiem, dlatego też dobrze jest się do jej zakupu przygotować.

Mierz siły na zamiary, czyli jak wybrać właściwą nieruchomość?

Na rynku, szczególnie w dużych aglomeracjach, dostępnych jest wiele różnych nieruchomości. To nie tylko mieszkania, ale również domy jednorodzinne czy segmenty. Wybór właściwego zależny jest od naszych indywidualnych potrzeb, ale też i wygody. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy chcemy kupić nieruchomość na rynku pierwotnym czy wtórnym. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym możemy wybierać z pośród różnorodnych lokacji, nierzadko w samym centrum. Tego typu mieszkania bardzo często wymagają kompleksowego remontu, nie posiadają również wieloletniej gwarancji, którą oferuje deweloper.

Drugim punktem, który należy wziąć pod uwagę jest nasz budżet. Lokalizacja znacząco wpływa na koszt nieruchomości, co dotyczy zarówno rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Budżet powinien być skrojony do naszych możliwości, ale też i uwzględniać ewentualne problemy, jakie mogą pojawić się w przyszłości, szczególnie jeśli podstawą zakupu jest kredyt hipoteczny. Warto zatem zdecydować się na mieszkanie o mniejszym metrażu, ale z pewnością, że będziemy w stanie go spłacić.

W samym centrum czy na obrzeżach?

Jak wspomnieliśmy w akapicie wyżej, lokalizacja nieruchomości ma wpływ na cenę. Ale cena nie powinna być też jedynym wyznacznikiem zakupu domu czy mieszkania. Oglądając nieruchomość warto poznać jej okolicę – czy będzie to dobre miejsce aby wypocząć po całym dniu, a także czy dojazd do pracy i szkoły nie będzie zbyt uciążliwy. 

Kluczowe przy zakupie nieruchomości jest zatem zapoznanie się z okolicą także pod kątem infrastruktury – ulic, ale też i komunikacji miejskiej, która będzie niezbędna w przypadku awarii samochodu.

Sprawdź dewelopera!

Ekscytacja zakupem pierwszej nieruchomości może przysłonić zdrowy rozsądek, dlatego warto przed podjęciem decyzji zrobić sobie listę punktów, które należy sprawdzić. Bardzo ważne jest zapoznanie się z deweloperem, a także pozwoleniami, jakie posiada na budowę – dzięki temu unikniemy problemów z kupnem przysłowiowej dziury w ziemi.

Jeśli decydujemy się na zakup nieruchomości, warto też poprosić dewelopera o przesłanie umowy, którą przekażemy zaprzyjaźnionemu notariuszowi, który będzie mógł sprawdzić ją pod kątem prawnym i ostrzeże nas przed ewentualnymi kruczkami prawnymi.

Wszystkie powyższe punkty masz już za sobą? Czas zatem na poznanie swojej zdolności kredytowej i wystartowanie z zakupem upragnionej nieruchomości. Pamiętaj, że zakup pierwszego mieszkania czy segmentu nie oznacza, że musisz mieszkać w nim do końca życia, nawet jeśli bierzesz kredyt hipoteczny. Jeśli za jakiś czas uznasz, że to mieszkanie nie jest dla ciebie, możesz je sprzedać i kupić takie, które lepiej spełni twoje oczekiwania.